Jak psáti práci vědeckou

21. června 2012 v 23:47 | Lilia Livida |  ex mea vita commota
Již dlouho jsem nepsala nic na blog, jelikož jsem byla povinována užívat své výmluvnosti a bystrého postřehu na poli akademickém. Mohlo by se snad nadnést, že je to po 5 letech studia už trochu omšelá výmluva, ale čím více se za vámi kupí odstudované roky, tím více se od vás očekává, že bude produkovat učené statě, a to čím dál tím delší a učenější. Což je problém, protože s oněmi přibývajícími roky studia nejste o nic chytřejší, ba spíše naopak - typický magistr je životem zkroušený a unavený stín, který pochybuje o smyslu všeho a už se o nic nezajímá, nic si nepamatuje a ani si nic pamatovat nechce a už vůbec necítí žádnou potřebu o tom sepisovat něco, co má mít 140 000 znaků. a tak se každý naučí, jak psáti práci vědeckou, aby byla dostatečně dlouhá a právě tak napůl srozumitelná, že si náhodný čtenář není jist, jestli je to orpavdu taková blbost, jako to vypadá, nebo jestli je to vina mdlého rozumu onoho svrchuřečeného náhodného čtenáře. Níže podávám přehled osvědčených postupů, jak toho dosáhnout.


Prvním problémem při psaní různých prací bývá, že vlastně ani nevíte, co chcete vyzkoumat. Máte zhruba téma, zhruba představu, kde o něm získat informace a k čemu by mohly tyto vést, ošem obvykle nastane situace, že vás proud pramenů zavane někam jinam, než jste očekávali. Pokud nepřistanete zrovna v černé díře totální absence informačních zdrojů, která by vás nutila svou diplomovou práci shrnout na větu "Tak jsem zjistila, že se o tom nedá nic zjistit," v podstatě se nic neděje. Ale je dobré se připravit, abyste náhodou nedělali něco zbytečně. Z tohoto důvodu správný vědec píše úvod své práce až na závěr, a v něm obsažené předběžné hypotézy upraví podle výsledků, které těžce vybádal. Náhodný čtenář to nepozná a může obdivovat autorovu skvělou koncepci, která se tak zdárně potvrdila.

Dalším problémem bývá předepsaný počet znaků, normostran, slov či jiných měrných jednotek, které narůstají do zrůdných obrysů a straší nebohého diplomanta v jeho horečnatých snech, z nichž pak vykřikuje "Ještě mi chybí 14 800 znaků! Ne! Tahle věta musí pryč - už mi jich chybí 15 000!"
Znaky neoblafnete. Ale dají se nastavovat, k čemuž dobře slouží následující postupy:
1, Na klíčových místech statě provést pro přehlednost shrnutí.
2, Pokud to nestačí, můžeme na ještě klíčovějších místech provést shrnutí shrnutí.
3, Pokud nestačí ani to, citujeme. Co nejvíc a doslova. To abychom čtenáři názorně ukázali, že jsme si to nevycucali z prstu a že jako správní vědci čteme literaturu faktu a neváháme ji použít.
4. Pokud jsme zamořili práci shrnutími, shrnutími shrnutí a četnými citacemi v uvozovkách, a přesto stále nějaký ten tisíc chybí, je nasnadě metoda rétorická: ke každému podstatnému jménu trefný přívlastek, ke slovesu příslovečné určení. Pro názornost uvádím příklad:
Předtím: "Tato knihovna hledaný svazek neobsahuje."
Potom: "I přes značnou vybavenost tohoto knihovního fondu a navzdory všem očekáváním bohužel nelze na základě dostupných pramenů a literatury nijak prokázat, že by se v něm svazek, na nějž se tato práce zaměřuje, nacházel."
5. Pokud po všech těchto úpravách stále nějaké znaky chybí, pravděpodobně to znamená, že práce neobsahuje vůbec žádné informace a bylo by lépe ji nevydávat, ale pokud jste rozhodnuti vést svůj diplomový boj až do hořkého konce, můžete se pokusit text prodloužit slovy jako "ovšem" a "jak je všeobecně známo", popřípadě "jak udává současný odborný trend". Informační vakuum nepovedené práce to ovšem zakryje jen stěží. Ale vždy můžete doufat, že ty práce stejně nikdo nečte.

Věčným problémem též bývá jak začít. Jakou zvolit první větu pro uvedení do tematiky? Od čeho se odpíchnout? I na to lze volit jisté automatizované řešení, které se ovšem může obor od oboru lišit. Nevím, čím začínají studenti věd exaktních či technických, ale v oborech humanitních, zejména těch na okraji zájmu společnosti, je zvykem si na úvod zanadávat. Na to, že není dostatek edicí primárních pramenů. Když jsou, jsou zastaralé, nepřesné nebo nedostupné. Práci ztěžuje ještě mnoho dalších záležitostí, nedostupnost fondů, nedostatek peněz pro vytvoření specializovaného centra nebo aspoň úzce zaměřené komise. Ale i přes to všecko přece přichází hrdinný humanitní vědec, aby prolomil tu hradbu protivenství a přinesl do tématu konečně jasné světlo poznání!
Pak už můžete začít vlastně čímkoliv, co vás zrovna napadne, čtenář bude vzhledem k vašim těžkostem shovívavý.

Po dodržení těchto zásad si v práci vlastně vystačíte s minimem přínosných informací. Párkrát je shrnete, okrášlíte přívlastky a ocitujete moudrou hlavu, která o tom řekla něco před vámi. Čtenář pochopí (pokud se vůbec nějaký najde) a vyučující snad nebude pro nedostatek času číst příliš pozorně....

a o tom je vysoké školství. Nikdo od vás nečeká, že vytvoříte během 5 let studia vědecká díla, která pohnou světem. Čeká se od vás, že se naučíte překonávat intelektuální překážky. Nakonec, vymyslet 70 stránek s dostatekm informací není příliš intelektuálně náročné. OVšem vyvařit je z informací, které by se daly shrnout do dvaceti vět, to už je opravdový oříšek.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ajalon ajalon | E-mail | 31. října 2012 v 22:37 | Reagovat

Ahoj Zuzanko,
ty už si mě asi nepamatuješ, ale kdysi dááááávno jsme spolu byly v Brlohu na Silvestra a pak asi dvakrát v Tejně v mládeži 8-) Verunka mi dala odkaz na tvuj blog kvůli článku o kafi, ale musim říct, že tenhle mi z duše mluví víc... ano, píšu bakalářku :-? Teda, chystam se začít...
Takže si samozřejmě tvé veleučené rady vezmu k srdci. Měj se pěkně a třeba si i vzpomeneš, která Bára že to jsem ;-)

2 Lilia Livida Lilia Livida | 29. prosince 2012 v 0:16 | Reagovat

Ahoj Báro,
kupodivu - i přes mou značně senilnějící paměť - si na Tebe pamatuji. I fotka trochu pomohla:). Přeju hodně štěstí do psaní bakalářky. A rady si radši ber k srdci, až budeš totálně v koncích. Je nejlépe samozřejmě napsat práci plnou podnětných informací, než to na poslední chvíli nastavovat:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama