Šéf Řádu německých rytířů

15. července 2010 v 15:19 | Lilia Livida |  ex mea vita commota
Také se vám při přečtení názvu článku udělalo rudo před očima a měli jste chuť vraždit, popřípadě zanevřít na současnou společnost a odejít do lesů se slovy "jestli tohle je ten váš pokrok, tak to nechci vidět?" Pokud ano, jste na tom stejně jako já. Zasedla jsem dnes ráno ke snídani s Lidovkama, že si počtu a dovzdělám se, zejména co se týče bitvy u Grunwaldu, jež má dnes šestisté výročí, a co to nevidím, do očí bijící titulek hned na první straně: "ŽIŽKA BOJOVAL NA NĚMECKÉ STRANĚ, TVRDÍ ŠÉF ŘÁDU." Ksakru, jakej šéf? Šéfa má možná mafie (minimálně ta, se kterou se potýkal Čtyřlístek), ale Řád německých rytířů má přece už osm set let velmistra!


Odvrhla jsem snídani, již mi tento titulek zcela zošklivil, a přemýšlela, jak dnes (doufám, že alespoň průměrně) vzdělaný člověk, co píše do novin, může něco takového dát na první stránku. Mou první myšlenkou bylo, že autor článku Luboš Palata se obvykle věnuje zcela jiným tématům, jako třeba byznysu, a píše o hlavách nadnárodních firem, nebo že nakonec přejal po Němečkovi ten Čtyřlístek a zorvna vymýšlí nějaký gangsterský díl. Pak by byla jistá profesionální deformace a snaha všude cpát šéfy alespoň pochopitelná, i když stále zavrženíhodná. Nicméně pan Palata se hrdě nazývá středoevropanem a o byznysu ani Čtyřlístku nic nepíše. Takže jsem mu neodpustila.
Pak mě také napadlo, že si středoevropan Palata  třeba myslí, že běžný člověk už termínu "velmistr" nerozumí a považuje jej za něco, co souvisí se hrou šachu, v horším případě že jde o někoho, kdo vyhrál mistrovství ve fotbalu opravdu hodněkrát. A výraz "šéf" tedy má tajemnou postavu Velmistra Řádu současnému modernímu člověku přiblížit. To by ovšem - jak stále naivně doufám - hrubě podceňoval své čtenářstvo, lidi, co čtou noviny, přece musí mít takové základní znalosti. Takže jsem Palatovi zase neodpustila a ještě se mě osobně dotklo to, že tím strašlivým slovním spojením uráží mou inteligenci a základní kulturní přehled.
Pak jsem se ale zděsila - co když skutečně Řád německých rytířů se rozhodl přiblížit současné době a z velmistra si udělal šéfa? Z komturů manažery? Z klášterů a řádových domů open space?  Plna hrůzy jsem vygooglila stránky Řádu a seznala jsem, že tato prastará organizace se nerozhodla šlapat po svých kořenech a že je opravdu vše při starém, jak se můžete přesvědčit zde. Takže Luboši Palatovi tedy znovu nemusím odpouštět, a to faux pas, které si tímto utrhl, mu ze srdce přeju (ať si zkusí říkat šéfe prezidentovi, a sezná, v čem je problém).

Ale jelikož jsem milosrdná (a mé milosrdenství se zvětšuje tím, že mi pan Palata zkazil požitek ze snídaně, na což jsem se rozhodla velkomyslně upozornit jen dvakrát během článku), spokojím se s tichým brbláním o potřebě hitorické a společenské přesnosti zde na blogu a nebudu o tom psát do novin. Radši si přečtu, až se jim ozve Šéf sám (no, spíš nějaký jeho zástupce, šéfové much nelapají).
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama