Březen 2010

Hovory k sobě

20. března 2010 v 23:24 | Lilia Livida |  ex mea vita commota
K tomuto článku mě inspirovalo, jak už název napovídá, dílo Marca Aurelia. Pokud si to správně pomatuji z dob, kdy jsem ještě něco občas četla pořádně, jeho stoické hovory začínaly krátkými poznámkami o tom, co mu kdo z jeho okolí dal a čím mu dopomohl k pravé apathei. I mně k mé ne zcela ještě dokonalé apathei dovedlo okolí, proto se mu cítím být povinována poděkováním, které přináší tento článek. Zároveň budiž sbírkou mouder neostoicismu, připravených k praktickému použití na každém kroku.

Studentské tamagoči

11. března 2010 v 15:22 | Lilia Livida |  ex mea vita commota
Když na konci devadesátých let zaplavila naši vesnickou jednotřídku japonská věcička jménem tamagoči, tradičně jsem zelenala závistí, neboť všechny spolužačky, dcery pokrokových maminek, je měly, jenom já nic. Také jsem si chtěla krmit své zviřátko, hrát si s ním a sledovat jeho pokroky, jak utěšeně roste a jak je šťastné díky mé vzorové péči. Tamagoči jsem nakonec i přes četné prosby stejně nedostala a kamarádkám jejich digitální zvířátka zanedlouho pochcípala.
Z hlediska věčnosti Všehomíra neuplynula dlouhá doba a fenomén tamagoči je tu opět. Péče o něj je ale finančně náročnější a v sázce je mnohem víc než jen to, že se vám vynuluje displej....