Pravá žena

9. července 2009 v 16:16 | Lilia Livida |  ex mea vita commota
Tímto článkem nechci říct, že už nejsem nepraktická a že si už nekydám kafe do klína. Chci se na vědecké úrovni zamyslet nad genderovým problémem typických ženských vlastností a přispět tak k velmi aktuální diskusi, která se o tomto tématu rozpoutala na základě ohromujícího článku v jistém místním tisku. A krom toho, musím si někde vylít své srdce z toho, jak jsem zase jednou parkovala.


Jenomže, moudré přísloví praví, nejdřív práce (vědecká), potom zábava (já za volantem).Sluší se proto na úvod seznámit čtenáře s názory, které na téma "pravé ženy" již v brněské odborné diskusi padly:

Vojtěch:"...hm....pravá žena...holduje neřestem!"
Já: "Myslíš?"
Vojtěch:"No...a...víš co, já ji vymezím radšejc negativně."

Následné apofatické vymezení pravé ženy:
Vojtěch:...já mám jen deset korun, pozvi ma na pivo!
Já: Nene, žádný takový...
Vojtěch: Pravá žena by ma pozvala!

Ještě že nejsem ješitná, s tím, že nejsem podle Vojtěchových měřítek pravá žena, se klidně smířím. A krom toho, já si pravou ženu představuji úplně jinak, tradičněji (to znamená tak, že následující výčet vlastností by mohl být na mé oblíbené zábavné stránce feminismus.cz vystaven v rubrice šovinistická bomba).
Pravá žena je milující, oddaná, strážkyně rodinného krbu, pracovitá, něžná, soucitná, věrná, přívětivá, moudrá, krásná zvenku i zevnitř, milosrdná, citlivá, empatická, tajemná, cudná, podporující, se srdcem na dlani, optimistická, jemná, ušlechtilá, elegantní, čestná a upřímná.

Otázka ale potom je, co jsem tedy já? Od pravé ženy se nečeká, že nebude umět vařit, místo soucitných slov obdaří nejspíše nešťastníka nějakou zlehčující ironií, místo rodinného krbu bude střežit rožmbesrký archiv a že se bude po troše vína smát jak starý námořník v hamburské přístavní krčmě, mlátit pěstí do stolu a vyžadovat, aby si s ní každý dal páku.

Zatímco jsem uvažovala nad právě uvedenými sentencemi, z pochopitelných důvodů kleslo mé ženské sebe vědomí kamsi k bodu mrazu. Na bod absolutní nuly dospělo poté, co jsem si vzpomněla, jak jsem loni v létě u nejmenované kamarádky zanesla bahnem vstupní kobereček, pokrvácela bílý přehoz čerstvě povlečené pohovky, načež jsem spala v šatech na koberci v obýváku pod konferenčním stolkem (zapomněla jsem si spacák a pokrvácený gauč byl moc krátký na mé laní nožky) a k snídani vyjedla ledničku. Když mě takto shledal kamarádčin přítel, zařekl se, že žádná kamarádka už nesmí do domu.
Z pohledu pravé ženy je tohle už opravdu moc. Vždycky to bývá naopak: pravá žena vyhazuje partnerovi nevyvedené kamarády, nikoliv partneři nepřizpůsobivé kamarádky své njebližší!

Už už jsem si s pláčem říkala, že mě s něžným pohlavím spojují pouze tělesné proporce a nikdy pro nikoho nebudu pravou ženou, ale pak jsem si vzpomněla na jeden z jejích nejdůležitějších rysů: neschopnost odhadnout prostor a z toho vyplývající problémy za volantem!
V těch já jsem přeborník, jak známo z pohrom mnou napáchaných na čerpacích stanicích. Včera jsem jela na poliklimiku (sama autem) a parkování jsem pojala revolučně jako kúru pro navrácení mého ženského ega na únosnou hladinu.
Parkoviště u polikliniky je v opravě a je proto nepoužitelné, to jsem věděla. Šinula jsem si to tedy nikoliv starým Coloradem, ale ulicí kolem pošty, že uhnu na velké parkoviště blízkého obchoďáku, kde nemusím různě couvat a manévrovat a nabourat při tom několik vozů okolo. Ale jak je to tu sakriš s tou předností, napadlo mě ve chvíli, kdy jsem byla za značkou, neměla jsem blinkr a z parkoviště se kě mně blížilo policejní auto. O oplejtačky s muži zákona jsem rozhodně nestála, zejména ne za to, že zatáčim a neblikám a nevím, jestli je mám pustit nebo ne a kde je hlavní. Tak jsem na to šlápla a ujížděla rovně dál k poliklinice. Policajti mě naštěstí nepronásledovali, ale kam to auto postavit? Minulajsem opravené parkoviště s tím, že se otevírá 10.6. Jeidná možnost byla zacouvat na skrovná místečka do řady stojících vozidel. Ale to jsem neuměla ani v autoškole, teď to taky neumím a pro dobro obecné se ani nepokouším o to, abych to uměla v budoucnu. Takový je můj obecný názor, ale když je nejhůř, nechybí mi odvaha. A tady to vypadalo, že je nejhůř, vybrala jsem si tedy jakýsi chlívek a zkusila do něj vjet popředu (co kdyby náhodou). Nešlo to. Tak jsem vycouvala a zkusila do něj vjet pozadu. To už se za mnou v úzké ulici u polikliniky tvořila malá dorpavní zácpa.Nicméně couvání opravdu není moje silná stránka, i po pěti minutách marné snahy jsem stále byla půlkou auta v ulici (to už se ale za mnou stojícím řidičům naštěstí podařilo za mohutného troubení projet kolem). Tak jsem opět vycouvala a už jsem chtěla postavit auto na nějakou lesní cestu a vrátit se do domu zdraví několik kilometrů pěšky. Ale na samém konci ulice se na mě ještě usmálo štěstí! Poslední parkovací místo volné a před ním spoustu místa! Tam couvnu, i kdybych nechtěla, řekla jsem si.
Nicméně se opakoval stejný incident jako u místečka v řadě stojících vozidel, včetně troubících řidičů, pěti minut marné strahy a půlky auta v ulici. Na vzteklé řidiče jsem se naivně a bezmocně usmála a blaženě a vítězoslavně jsem si pomyslela: Nojo, PRAVÁ Ženská za volantem! Pak jsem objela půlku města, abych se mohla vrátit - jinou cestou, než tou, kde byli policajti a kde jsem nevěděla, jaká je přednost- na vyprázdněné olbřímí parkoviště u obchoďáku (zaparkovat tam je asi stejně obtížné jako trefit se do Gibraltarské úžiny). Když jsem se poté škrabala do kopce zpět k poliklinice, mé parkováním nabyté ženské ego ze mě tak vyzařovalo, že se za mnou muži otáčeli (jen doufám, že to nebyli ti naštvaní řidiči).
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Soninka Soninka | 9. července 2009 v 21:16 | Reagovat

:-D:-D tak to já parkuju asi líp.
A mimochodem, Ondra už to pomalu rozdejchává, tenhle rok dokonce povolil na jednu noc spaní Báře ;-D

2 Bára Bára | 23. srpna 2009 v 20:07 | Reagovat

Na víc nocí, ale stejně budu mít pořád kufry zabalený, kdyby si to zničehonic rozmyslel :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama