Logica nova Liliae Lividae

10. května 2009 v 11:53 | Lilia Livida |  ex mea vita commota
Vždycky jsem se hrdě považovala za logického a racionálního člověka. Pravou dceru Aristotelových axiomů, premis a sylogismů. Jednoduše řečeno, tak nějak jsem předpokládala, že většina toho, co říkám, má hlavu a patu a význam mých slov je každému člověku víceméně zřetelný. Poslední dobou se ale množí situace, kdy něco řeknu, načež nastane ticho, které je po několik rozpačitých vteřinách přerušeno udiveným "Cože?"

Dochází k tomu v různých situacích, někdy celkem běžných, třeba když někoho neposloucháte a pak, když onen nešťastník čeká na odpověď či radu, se marně snažíte dát dohromady nějakou neutrální větu za použití klíčových slov, které jste z jeho výpovědi náhodou zachytili, jako například:

Učitel zsv: (bla bla bla, hraju piškvorky)...Newton, Zuzko?
Já: (Sakra!Cože je to s Newtonem?) Spadlo mu na hlavu jablko. A tak na to přišel.
(Nutno podotknout, že učitelova otázka zněla "Jakého původu je Isaac Newton?")

V horším případě nezachytíte ani klíčové slovo a nemáte o co opřít svou případnou asociaci. Pak si musíte pomoci co nejneutrálnějším tázacím zájmenem, abyste dali na jevo svou předstíranou pozornost a neutuchající zájem:

Hanchitta: "Tak jsem mu řekla, že takhle to nejde, a on mi na to odpověděl..."
Já: (nepřítomně) "Kam??"

K nepochopení a následné otázce "Cože??" také u mě často dochází v důsledku toho, že se k nějaké své tezi prodírám dlouhým a složitým myšlenkovým pochodem a když se konečně doberu rozuzlení problému, své řešení okamžitě nadšeně sdělím posluchačstvu, ačkoliv je téma hovoru někde úplně jinde. Má myšlenka pak - ač bezpochyby skvělá - nakonec vyzní jako temné blouznění Herakleitovo (Ono samo o sobě to jeho doslovné "Do jedné řeky dvakráte vstoupíš i nevstoupíš" taky nedává moc smysl, a to je ten zmatený pán považován za otce dialektiky) a zůstane současníky nepochopena. Nu což, chyba současníků.

Což je ale nejhorší, poslední dobou se v mé řeči množí výroky, kterým nechybí jenom návaznost na téma hovoru, ale i cosi dalšího, posuďte sami:
"Od té doby, co se mi to stalo naposled, se mi to nestalo."
"Ještě jsem nejedla pizzu, kterou bych nejedla."
"Musím se zamyslet, jestli si stále ještě myslím, co si myslím, že si myslím."
"Je tu nějak málo vzduchu na tom vzduchu."

Původně jsem chtěla napsat, že to, co mé výroky postrádají, je logika, ale po hlubším zamyšlení jsem dorazila k názoru, že to není tak docela pravda. V každém se totiž dá při zvážení okolností najít jasný smysl (snad až na ten první, ale ten byl vyřčen kdysi v dávnověku a zaznamenán kronikářem Sonincem, takže jsem okolnosti zapomněla a vysvětlit jej nemohu): v tom druhém jsem chtěla vyjádřit, že jsem nejedla ještě pizzu, který by mi nechutnala, ve třetím, že se musím utvrdit, jestli mám na danou věc stále týž názor, a ve čtvrtém jsem si chtěla postesknout, že je dusno.

Takže nejde o to, že bych nemyslela logicky a mlela z cesty. Jen v mých slovech kráčí vývoj logiky dopředu mílovými kroky a došel do fáze minimalismu, kdy jsem schopna složitou myšlenku a jemné nuance příčinných a důsledkových vztahů vyjádřit několikerým opakováním téhož slova. Aristotelova logika je mrtvá, ať žije logica nova.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anaurea Anaurea | 10. května 2009 v 20:53 | Reagovat

Naprosto ti rozumím. Má řeč také mnohým mým posluchačům valného smyslu nedává. Pokud se zrovna nenacházím ve stavu zmatení mysli, které mým slovům na srozumitelnosti zrovna nepřidá, mám k tomu jiný důvod. Někteří lidé mluví rychleji než myslí. Můj problém je zcela opačný. Já myslím tak rychle a složitě, že nestačím své myšlenky přetvářet ve slova. Pak se není co divit, že mé výroky bývají často poněkud zmatené.

2 Soninka Soninka | 11. května 2009 v 11:00 | Reagovat

Od té doby, co se mi to stalo naposled, se mi to nestalo. -> Tos mluvila o krvácení z nosu :-).

3 Hanchitta Hanchitta | 30. května 2009 v 13:47 | Reagovat

Časem si zvyknete... Já s ní už bydlím dva roky a občas už chytím nějakou tu myšlenku, která jí pulzuje kolem hlavy minutu předtím, než je Zuzka schopná ji komunikovat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama