Jak dlouho ještě, Catilino??

24. října 2008 v 20:13 | Lilia Livida |  ex mea vita commota
První varování!!! Tento článek je o politice! O aktuálním dění! (Nuže, pohrdejte mnou, hrdobci.)
Druhé varování!!! Nejste-li latináři, historici, vášniví vyznavači Cicerových politických řečí, nebo alespoň hospodští politologové - amatéři, následující řádky budou pro vás patrně dost ubíjející. To radši čtěte noviny.
Třetí varování!!! Studenti nejmenovaného gymnázia vědí, že po třetím varování následuje bez milosti testík.


Jednou za týden, když přijedu domů, čtu noviny. Ne proto, abych byla v obraze, ale abych v jobinzerci zjistila, že nikdo nehledá religionistu na plný úvazek, a abych nepocintala mamince ubrus kávou. Než se ale dostanu k inzerci a než noviny znehodnotím nějakou částí své svačiny, občas narazím na aktuální kritické komentáře a někdy si je dokonce - snad ze studijní setrvačnosti, rozhodně ne však ze zájmu - i přečtu. Dnes jsem očima přelítla na tatínkův popud v LN komentář historika Petra Placáka k volbám. Bylo mi to něčím děsivě povědomé. Cituji a asociuji:

"...A selhávají nejenom voliči, ale stejně tak média. Kde jsou investigativní novináři? Jak to, že nikdo nepátrá po Paroubkově minulosti? Byli snad všichni zastrašeni běsnícím Paroubkem a jeho vyhrožováním poté co unikly na veřejnost inforace z tzv. Kubiceho zprávy? Jak mohl člověk s takovými bezpečnostními riziky dělat premiéra? Copak nikdo v této zemi nechápe, jaké nebezpečí tento člověk znamená pro veřejný život?"Jak dlouho ještě, Paroubku, budeš zneužívat naší trpělivosti?Jak dlouho ještě máme snášet to tvé běsnění? Kam až povede ta tvá bezuzdná opovážlivost? Ach časy, ach mravy! Senát to ví, konsul to vidí. A on žije. Žije? Jještě přichází do senátu, stává se účastným usnesení a očima ounačuje jednoho každého z nás k vraždě. Na smrt, Paroubku, na smrt jsi měl být veden z příkazu konsula, aby na tebe byla snesena zkáza, již ty už tak dlouo připravuješ pro nás pro všechny!...

Sotva jsem se mohla zdržet, aby se mi v mysli okamžitě nevyjevila Ciceronova Oratio in L. Catilinam prima se svým slavným "Quo usque tendem abutere, Catilina, patientia nostra?" , v níž Cicero ubohého spiklence po třicet kapitol zasypává usvědčujícími fakty i ne tak docela fakty, a to tak nevybíravě, že i překladatel 2000 let poté má sto chutí uprchnout do exilu, poněvadž i od dávno mrtvého Cicera hrozí, že bude hůř, nezachová-li se kdo tak, jak má. Nepozorný a politikou otrávený čtenář snad ani nepostřehne, kde končí slova Placákova a kde začínají Ciceronova. Osobně soudím, nikoliv, že má být Kartágo zničeno, ale že historik Petr Placák prostě otevřel Cicera, věty si přeložil do češtiny a Catilinu, Varra či jméno jiného antického zlovolníka vyměnil za současné politické hráče. A vida, jak to funguje, teď už zbývá jen doufat, že Paroubek bude následovat pamětihodného příkladu Catiliny a vyděšen slovy Placákovými také uteče z města a bude zničen válkou (a bello deletur).

Možná Placák ani neměl Cicera překládat. Posuďte sami, že slyšet jeho obviňující sentence latinsky, i mafián velkého formátu by se někde v hloubi své zčernalé duše zastyděl a všecek bled by se jistě přiznal ke všem zatajeným zločinům:

Ubi sunt praediatores investigativi? Cur nemo de praeterita Paroubicis sciscitur? Num omnes perturbati furiente Paroubice comminationeque eius post ea quae relata ex renuntiato Cubicensis inter populum penetraverant? Quo modo homo tam periculosus primarius fieri potuit? Qis res gestas eius explorabat? Num nemo in re publica nostra intellegit, quam magnum periculum pro vita publica iste vir improbus signat?...."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Soninka Soninka | 26. října 2008 v 11:11 | Reagovat

S tím testíkem jsi mě dostala :-D

2 Lilia Livida Lilia Livida | 26. října 2008 v 23:16 | Reagovat

Heh, a já myslela, že tě dostane má nebývalá angažovanost! :-D

3 Lilia Livida Lilia Livida | 26. října 2008 v 23:16 | Reagovat

Heh, a já myslela, že tě dostane má nebývalá angažovanost! :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama