Zápisky z fronty

28. září 2008 v 18:21 | Lilia Livida |  ex mea vita commota
Nadpis je pravdivý, opravdu budu psát o prostředí, ve kterém není životu bezepečno, musíte dělat, co dostanete rozkazem, ať s tím souhlasíte nebo ne, a ti výše postavení vám na buzerplace dají důrazně najevo, že špatně spali a nesedla jim snídaně. Čtěte zápisky z polního lazaretu, kam jsem se dostala vlivem neustálého postávání ve frontách. Je to boj. Chcete-li si vydobýt jen minimum svých práv (potvrzení o studiu, sleva na vlak, šalinkarta, ošetření u doktora, potraviny, záchody, předměty...), vykoupíte to vysláním na frontu. A fronta je zlé místo, kde se naplno projeví lidská bezmocnost, když se jako sardinka mačkáte nalepeni na x dalších ubožácích a jediné, co můžete, je nadávat a kolabovat. Já činím obvykle obojí,a druhá činnost mi umožnila z klidu mého smrtelného lože psát tento článek a uvažovat o frontách jako komplexním akademickém problému.

Typologie front, definice a příklady jednotlivých druhů:

A) VOJENSKÁ:
 • strana bojové sestavy vojsk obrácená směrem k nepříteli (Např. přepážka na náraží, dveře studijního oddělení).
 • Šířka fronty k vedení bojové činnosti závisí na situaci (Tj. doba zbývající do konce pracovní doby - nepřítel ji vyhlíží s nadějí, čekající s děsem, že tam budou muset zase, pročež se cpou dopředu a snaží se předbíhat. Tím fronta -jeden-za-druhým kyne do šíře.) a bojových úkolech vojsk (Fronta vyčkávající na pouhé razítko, a tedy poměrně rychle ubíhající,tvoří rozčílené předbíhající se chuchvalce méně než štrůdl, v němž vyřízení problému jednoho článku trvá dvacet minut) a na charakteru terénu v předpokládaném prostoru bojové činnosti. ( Např. na studijním, chodbě široké asi tři metry, se mísí několikero front k jednotlivým referentkám plus fronta těch, kteří neví, kam jdou, a proto jen zoufale čekají. Fronta na studijním tedy nabývá šíře neuspořádaného pětistupu.)
 • Na směru hlavního úderu se vojskům určují užší pásma (úseky) bojové činnosti (Př. Na nádraží mají napnuté takové šňůry, které vás stočí do tvaru hlavice ionského sloupu).
 • Zvláštním druhem je fronta obklíčení, kterou vytvářejí útočící vojska kolem nepřátelského uskupení vojsk s cílem jejich zničení. (Tato fronta nastává v případě, že prostor nepřítele není nijak vymezen - např. katedra učitele obklopená třiceti dětmi chtějícími hvězdičku do notýsku, prodavač zadarmo rozdávající klobásky. Zde jsou nepřítel ti čekající).
B) METEOROLOGICKÁ
Nejedná se o další typ, ale spíše o další hledisko, z nějž lze na fronty nazírat. Z meteorologického hlediska dělíme fronty na:
 • teplé - Čekáte v zapařené místnosti s vydýchaným vzduchem a chce se vám zvracet, vzduch je provanut odérem potu, sebevědomí nadávají, zakomplexovaí uvažují, jestli ráno použili deodorant. Slabé povahy kolabují, seveřané se vysvlékají, jižané si libují.
 • studené - Čekáte venku v mrazu, poskakujete a bojujete s pokušením strčit ruce sousedovi pod kabát (sáhnout pod vlastní by byla sebevražda vzhledem k teplotě rukou). Ke stánku s horkým grogem si skořit nemůžete, čekali byste ještě déle. Slabé povahy se mění v kvádry ledu, jižané se oblékají, seveřané si libují.
 • okluzní - fronta, která vznikne, když studená fronta dostihne frontu teplou, přičemž teplejší je vytlačována do vyšších hladin. V případě, že vzduch za původní studenou frontou je chladnější než vzduch před původní teplou frontou, má okluzní fronta charakter studené fronty, v opačném případě charakter teplé fronty. (Zkrátka okluzní fronta je typ fronty "až ven", musíte tedy překonat nepříjemnosti obou. Setkáte se s ní zejména na studijním a na dopravním podniku města Brna.)
C) IMAGINÁRNÍ
Čekáte někde sami před zavřenými dveřmi, srašně dlouho a zcela bezdůvodně. Nevidíte žádný pokrok, což z této fronty činí tu nejhorší. Typickým příkladem je, když se pokoušíte nechat si v Brně v půl šesté ráno ošetřit zánět zubního nervu.

Činnost fronty

Činnost fronty do značné míry závisí na účelu čekání. Určité věci ale lidé čekající ve frontě dělají vždy, a to:
 • nadávají
 • sdružují se do krátkodobých shluků a) pozitivních sloužících k lepšímu spílání nepříteli, b) negativních ("Ty páprdo, já tu byl dřív")
 • podupávají
 • dívají se na hodinky
 • čtou nápis na dveřích hlásící "Neklepat!", nažeč zaklepou
 • umí-li číst, čtou vše, co je v okolí (nápis na bundě pána před nimi, varování na plastovém obalu od hračky, složení žvýkaček, sprosté nápisy na zdi)
 • porušují osobní prostor lidí okolo

Osidla nepřítele

Co se stane, když vystojíte frontu? Budete seřváni a zdeptáni za jakýkoliv projev vaší existence. Příkladem může být článek Zásah symbionta. Jako další exemplum uvádím konkrétní popis, co vše musí student na začátku roku absolvovat, v mém případě dokonce několikrát, protože si vždy k návštěvě úřadu zapomenu vzít patřičné dokumenty. Nedivte se, že mě to konkautovalo na celý týden.
První linií je fronta na studijním oddělení. Musíme tam všichni, jak se říká, bloudi několikrát. Já už tam byla dvakrát a půjdu potřetí. Když jsem tam šla podruhé s žádostí o uznání německého jazyka, vyhradila jsem si na to dvě hodiny a poučené bez cavyků jsem předběhla shluk studentů pokrývající vchod do budovy C, jakož i shody do prvního patra, kde je lokalizováno studijní, doufajíc, že jde o zmatené prváky, kteří doposud neví, za kterou referentkou jdou a budou tam čekat zbytečně několik hodin, zatímco je ty starší budou předbíhat (dobře jim tak, já tam minulý rok taky tak stála). Postavila se tedy přímo do fronty čekajících na referentku pro Kot - N. (Rada pro budoucí studenty - máte-li příjmení začínající těmito písmeny, nechte se přejmenovat, jinak budete čekat na studijním do konce svých dní, k ní chodí 90%fakulty.) Přede mnou stálo odhadem pouhých dvacet lidí, dál jsem neviděla skrze frontu pro studenty od A. Hodinku a půl jsem si postála ve vydýchané prostoře, až byla má vytrvalost po zásluze odměněna:
"Potřebovala bych..."(znechucený výraz referentky)"...uznat němčinu."
"UČO! Dejte to sem. To máte špatnou žádost. Další."
Představa, že budu čekat znovu, mi dodala nasertivitu.
"Tuto žádost mi prodali ve skriptárně. Nemůže být špatná."
"Tak ukažte. Nemůžete si násobit kredity v rámci jednoho oboru. DAlší."
"Ale já psala mejla vyučující a prý mi to může být uznáno."
(Vražedný pohled, mumlání, v němž se ozvala slova "proděkan", "kredity", "pche, uznání" a "na to my nemáme čas".) "Další".
Tak jsem zcela zdrcena raději šla, než abych utrpěla další zranění. Nepochopila jsem sice, jestlii mám předmět uznaný, ale zato jsem se zapomněla zeptat, zda by ho nebylo možné uznat do religionistiky. Nu což, podívám se tam ještě jednou, a spojím to s nutností potvrdit oranžovou kartičku pro slevu na vlak. I s tou už jsem si něco vystála a teprv vystojím. A to ještě nemám šalinkartu, uznanou filosofii, koupenou přelepku na ISIC, vypůjčené knihy v knihovně....ještě že jsem doma a nemusím čekat frontu na záchodky, pozorujíc z pod dveří vykukující boty toho šťastnějšího přede mnou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 evidlo evidlo | 29. září 2008 v 10:35 | Reagovat

koukám, že se rozšiřuje můj seznam důvodů "proč nestudovat vysokou školu"

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama