Black books aneb momentky z knihkupectví

14. září 2008 v 17:12 | Lilia Livida |  ex mea vita commota
Jak jsem již zmínila v předchozích článcích, mám brigádu v knihkupectví. Naivně jsem si to představovala tak, že si jako zhýralý Ir ze seriálu v nadpisu hodím nohy na stůl mezi svazky knih prastarých a záslužných, budu popíjet Merlota a nadávat zákazníkům. Místo toho však běhám celý den mezi regály a na hosty shánějící Stolničení a Albánštinu pro samouky vrhám americké úsměvy, když klečíc na kolenou doluji požadovaný spis z nejzazších koutů regálu. Nestěžuji si však na svou práci, aspoň to není nuda.

Úterý. Aktéři: já, bohemistka Jana a vyhublá šedovlasá rozvrkočená paní s fanaticky šíleným leskem v očích.
: Dobrý den, mohu vám s něčím pomoci?
Paní: (zmateně, šíleně) Strašný, strašný, já vůbec nemám čas! Já nemůžu po těch Rusech přečíst tu azbuku! Ty velký psací písmena! Strašný, strašný!
: Chcete tedy učebnici ruštiny?
Paní: Ne, ne, já jenom potřebuju ty velký psací písmena, je to strašný, nemůžem to po těch Rusech přečíst! Strašný, já vůbec nemám čas a nemůžeme to po nich přečíst!
: Bohužel, samostatně velká psací písmena z azbuky neprodáváme. Ale můžu vám nabídnout přehled ruské gramatiky, tam je azbuka zaznamenána.
Paní: Na to já ale nemám čas, my to musíme po těch Rusech přečíst! Ukažte mi to!
(Donesla jsem paní přehled gramatiky. Chvilku si ho roztřesenýma rukama prohlížela a pak si vjela rukama do svých prošedivělých vlasů a ještě více se pocuchala.)
Paní: Tady nejsou ty velký psací písmena! Já potřebuju hlavně ty velký, ty malý si pamatuju ze školy, víte?
(Jak známo, náš zákazník, náš pán.) Já: Janóóó? Nemáme náhodou něco, kde by byla zaznamenaná azbuka?
Jana: Ne, jen učebnice ruštiny nebo gramatický přehledy.
Já: Tak vidíte. Bohužel nemohu posloužit.
Paní: Strašný! Já nemám čas! Nemůžem to po nich přečíst! Dejte mi tu učebnici. Strašný!
Jana přiběhne s Radugou a nalistuje paní azbuku.
Jana: Ale to se vám nevyplatí kupovat si kvůli tomu celou učebnici. Raději si skočte do knihovny, půjčte si učebnici tam a požadovanou stránku si okopírujte.
Paní (už zcela nepříčetně): Ale na to já nemám čas! Nemůžete mi to okopírovat tady?
Jana: Ne, my tu nemáme bohužel kopírku.
Paní: Papír! Já si to opíšu...strašný, já už vůbec nemám čas!
Donesly jsme tedy paní papír. Usadila se uprostřed knhkupectví mezi davy lidí k hromádce učebnic a jala se azbuku přepisovat. Mezitím si mumlala něco jako "...strašný! Tohle je G? ...a oni ty Rusové nemaj H, že jo...sakra, nemám čas.....strašný! Jak to po nich přečtem?...Jak se to kurník píše???" Po pěti minutách přepisování a vzteklého přeškrtávání nepovedeného šč se paní zvedla a vyběhla k pokladně, kde se táhla hodinová fronta. Podle Martaria, jenž u kasy byl, si tu frotnu s gramatickým přehledem ruštiny opravdu vystála. Doufám, že ji kvůli tomu zpoždění oni ruští přátelé nezastřelili nebo nehodili v sudu do Orlíku.
A nejpikantnější na tom je, že o den později došly fólie s psací Azbukou pro výuku na základních školách. Tomu se říká krutost žití a ironie osudu.
Středa. Aktéři: Já a zoufalá žena středního věku.
Já: Mohu vám s něčím poradit?
Žena: No to můžete! podívejte, co mi ten trouba napsal! Jak mám podle toho asi tu knížku koupit?? A to je na střední škole!
(Paní mi strčila do ruky zmačkaný uslintaný papírek vytržený z linkovaného sešitu, kde bylo ledabyle napsáno "na češtinu taková hnědá".)
Já: To se tedy věru nebude hledat snadno, ale uvidíme, co se dá dělat. Český jazyk, literaturu, čítanky a obsahy děl máme tady.
Přivedla jsem ženu k regálům s učebnicemi do hodin ČJ. Shodou okolností jich je většina tak či onak hnědá. Asi je to oblíbená barva literátů.
Žena: No a kterou sakra chce?? To tam nemohl něco napsat, trotl? Hele, tahle je pěkně hnědá...ale obsahy děl to asi nebyly....jak já jsem mohla ksakru zplodit takovýho kreténa?
Já: Podle mě když napsal "taková hnědá", nebude to úplně hnědá, ale jen něco, co je hnědé podobné. Kdyby byla pěkně hnědá, napsal by jen "hnědá". Oni mladí mužové takové ty odstíny jako okr či lososová nebo starorůžová nerozeznávají. Takže si myslím, že mínil temně vínovou literaturu, která se hodně bere, pročež ji máme bohužel momentálně vyprodanou.
Žena: Ty obsahy děl jsou ale pěkně hnědý...je to k něčemu dobrý?
: No docela jo, pokud se synovi nechce číst.
Žena: Che, on a číst, vždyť je to vůl! Já mu vezmu aspoň ty obsahy, chtěl hnědou, ať má hnědou. Pro tu takovou hnědou ať si dojde sám, debil. A děkuji, jste moc ochotná.
Paní se na mě mile, ale velmi unaveně usmála a odkvačila s hnědými obsahy děl. Cestou se ještě podivovala tomu, jak je možné, že "takovej idiot je její syn".
Čtvrtek.Aktéři: Já a plešatějící tatínek.
Tatínek: Tak já ještě synovi zavolám, co tu všechno máte.
Já: Samozřejmě.
Tatínek: Nazdar, Venco. Jsem v knihkupectví. Jo, geometrii tu maji....to taky...jo a maj tu takovou pěknou slečnu, mám ti jí koupit?
Pátek. Aktéři: Já, interesantně prošedivělý Němec.
Němec: Do you speak english? Sprechen Sie Deutsch?
Já: Héééé....Ja, deutsch ein Bischen, english a bit.
Němec: Ja, toll!I need das Heft! (Bylo na mně asi vidět, že mi jeho přání připadá v obchodě s knihami trochu zvláštní, pán si to ale vyložil tak, že nevím, která mlátí. Proto se na mě podíval soucitě jako na blbečka a dodal:) Verstehen Sie?A lot of Schreibpapier!
Já: Ja, ich verstehe, aber wir verkäufen keinen Papier. Aber natürlich kann ich Ihnen ein Stück Papier geben.
Němec: No, ich brauche viel of paper. Also you verkaufen only Bücher?
Já: Ja, leider nur Bücher.
Němec: So ein Pech!
Pořád. Aktéři: nejoblíbenější zákazníci obchodu s učebnicemi.
Brigádník: Přejete si?
Zákazník: Éééé....učebnici!
Práce mě čeká i příští týden. Doufám, že přijde ještě hodně paní, které honí ruští mafiáni, či paní, které zplodily nezvedené potomstvo, bilingvních Němců a nešťastných stařečků, kteří nejsou schopni přečíst název učebnice angličtiny a kontrolují správnost písmenko po písmenku, a i tak si nejsou jisti, zda je to vlastně ono.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Soninka Soninka | 15. září 2008 v 13:28 | Reagovat

Aspoň se nenudíš :-D.

J8 zase od rána do večera opakuju, že máme jen tyhle barvy a jen tenhle nábytek a jiný není, nebyl a nebude.

2 Lilia Livida Lilia Livida | 16. září 2008 v 1:12 | Reagovat

No, vzato kolem a kolem tam přecejnom obvykle panuje nuda. Ale dneska například přišel asi sedmnáctiletý šampónek a chtěl učebnici češtiny. Tak jsem mu ji dala. Jenomže jemu se nelíbilo, že má ohnutý roh, sem si říkala, zajímalo by mě, jak ta jeho učebnice bude vypadat po třech cestách v batohu.Ale nabídla jsem mu jinou, zcela v pořádku. Tam se mu zase nelíbilo, že je z recyklovaného papíru. K zákazníkům však musím být milá, proto jsem se šla podívat do skladu, jestli tam není  onen spis i s bílými listy.Nebyl. Cestou zpět jsem zkomponovala jako trest pro toho opovážlivého mladého muže důmyslnou staročeskou větu, s níž jsem jej vystrkala k pokladně: "Mám pro vás politováníhodnou zprávu, mladíku, leč nemohu vyhověti vašemu ctěnému uměleckému jemnocitu, neboť k mání jsou pouze spisky na papíře recyklovaném. Však ke klidu vašeho ducha nechť přispěje, že co do obsahu mezi nimi není jistě nižádného rozdílu." Mladík se zatvářil, jako že si větu překládá z jazyka, který se učil po dobu dvou měsíců před několika lety, nicméně slušně poděkoval a s recyklovanou učebnicí se patrně smířil.

3 evidlo evidlo | 19. září 2008 v 11:01 | Reagovat

Zuzančéééé, pojď psát na peprnet, takhle fantastický články tam nemáme :-(((.

4 Soninka Soninka | 19. září 2008 v 12:50 | Reagovat

Já jí to říkám už víc jak rok..

Ale na druhou stranu, nelíbilo by se mi, že by ěm tam zaštiňovala.

5 evidlo evidlo | 19. září 2008 v 17:43 | Reagovat

Ale takovéhle bohatství přece patří lidstvu!

6 Soninka Soninka | 19. září 2008 v 21:19 | Reagovat

Souhlasím... a nejedny zuzčiny perly poctivě archivuju...

7 Lilia Livida Lilia Livida | 20. září 2008 v 16:36 | Reagovat

Ale považte, co kdyby někdo na tom peprnetu vypátral moji pravou totožnost? Můj duch se svírá hrůzou, jen pomyslím-li na to! :-D

8 Soninka Soninka | 21. září 2008 v 13:39 | Reagovat

Tam už tě všichni znají, viděli tam i tvoje fotky u mých článků.

9 Gaius Eucaliptus Gaius Eucaliptus | 19. listopadu 2008 v 23:26 | Reagovat

To je supr článek Zuzu, ty bys fakt měla někde veřejněji psát. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama