Ti, co by potřebovali samostatnou kategorii

24. srpna 2008 v 22:28 | Lilia Livida |  de quo saepe loquor

Každý biolog, matematik či lingvista má potřebu systematizovat. A když se vyskytne něco, co do spleti jeho škatulek nižádným způsobem nezapadá - a že toho i při sebedůslednější práci nebývá málo-, popere se s tím po svém - vytvoří přihrádku pro jsoucna, která mají společné právě to, že s ničím jiným nemají nic společného. Nenalezli-li jste se v ničem jiném, zkuste štěstí tu.

Hanchitta.
Hanchitta je dokonalým cynikem. Dospěla k tomu po celoživotním tréninku (stejně jako já ke své apathei), poněvadž stejně jako já je člověkem, který přitahuje situace, o nichž si pak přátelé nechávají vyprávět čtyřikrát. Vzhledem ke svému studiu dobře rozumí lidské duši, pročež se může bavit z neštěstí druhých mnohem více než my prostí smrtelníci. Krom toho je opravdu stylovým kavárenským povalečem a někdy také jen povalečem. Když jsem s ní na koleji, nemusím nic mít (odličovací kapesníčky, hrnce, boty, kalhoty atd.), protože všechno má ona (v příhodných proporcích) a ráda to půjčí. Platónovu ideu všech spolubydlících z ní činí i to, že umí uvařit asi tři jídla a dokáže přežít, když jí u kuchtění asistuji. Z filosofů je jí obzvlášť blízký S. Kierkegaard, což je mi s podivem. Vůbec z jejích úst kanou perly moudra, z nichž namátkou cituji ty, které vám mohou tuto znamenitou osobu přiblížit:
Lidi dělím na dvě skupiny. Na Sebe a ty ostatní. Ty patříš do té kategorie JÁ.
Nedávno, vystihuje kolejní atmosféru:
MNě ti strašně píchá v podbřišku…já ti vůbec nevim z čeho, to jsem ještě neměla! (za půl hodiny)…ahá, už vím, mně se chce hrozně čůrat!
(po asi další hodině) Já: Au, mě hrozně bolí žaludek! Co to může znamenat? Nemám vředy?? (po chvíli) No jasně, já mám vlastně hlad!
30.5., strašlivé vedro, nad mým nedojedeným obědem:
Vezmi si to s sebou, zítra si to ohřeješ v ledničce.
O něco později ve městě:
(Já:) Šla bych na něco studenýho…
(H:) V támhletej kavárně maj skvělou horkou čokoládu.
10.6.2008:
H: Ty jsi ten nejzmatenější člověk na světě. Zvlášť po ránu, to vypadáš, že ti ani není jasný, jestli jsi vzhůru nebo ještě spíš.
Asi 7.7. 2008
H: Mariáš jsem hrála jen s dědou. Lízanej. Pak umřel a já už si nezahrála.
Asi 25.9.2008
H: Divím se, jak je člověk tak nepraktickej jako ty schopne částečně samostatně existovat.
15.10.
H: půl hodiny nepřetržitě prohašuje "Ser na to, nepiš to, jdi spát!", zatímco se marně snažím napsat konspekt do křesťanství. ve chvíli, kdy už tam skoro kolegovi Zbíralovi napíšu "Ser na to, nečti to, jdi spát!", prohlásí: "Klaním se tvé apathei. Já bych si už dala přes držku."
deset minut na to:
já: (Mezi záchvaty smíchu) Au, mě bolí břicho! (se zlovolným zadostiučiněním ukazuju na Hanku) To máš z toho!

Saruman
. (podle táty Grimpo, protože mi nosí kufry)
Lepší krycí jméno mě nenapadá, a krom toho je to v určitých chvílích co do vzhledu poměrně výstižné. Již je sice na stránkách zmíněn, ale zdá se, že zasluhuje větší pozornosti, než mu byla ve článku o civitas věnována. Nejpatrnějším specifikem tohoto mladého muže je, že nejí maso, nemluví a tváří se nešŤastně. Je to dáno tím, že se jistě zrovna marně snaží vypočítat desetinný rozvoj čísla pí z hlavy až na místo, kam to ještě nikdo jiný nezvládl. A nebo si vás možná derivuje, kdo ví. Leč o bohatství jeho mysli nelze pochybovat, což se dá dosvědčit tím, že když už něco řekne, obvykle to má hlavu a patu a začíná to ustálenou formulí "Já to teda nevím, ale já si myslím...". S trochou snahy se ale dozvíte, že je to vskutku znamenitý člověk.
A na závěr situace, jež vám jej přiblíží a poruší obraz důstojnosti, který se kolem něj samovolně tvoří. :-p
Já: Sem mrtvá, chci kávu...ale nechce se mi jít do kuchyňky ji vařit...
S: ..........Tak já ti jí udělám.
Já: A zvládneš to? Mám tu jen džezvu.
S:..........Já to teda nevím, ale já si myslím, že jo.
Já: Tak dobře, vkládám v tebe důvěru. Vezmeš tohle (džezvu), nasypeš do toho půl balíčku cukru, necháš t lehce zkaramelizovat, ale nesmíš to připálit, pak to do 3/4 zaleješ vodou, necháš projít varem, sundáš to, nasypeš do toho dvě lžičky kávy, doliješ vodu a necháš zpěnit, ale nesmí ti to přetýct a začít se vařit. Jasný?
S:......eee....jo.
(Odešel do kuchyňky. I přes dveře slyším známky pilné práce: tekoucí voda, prskání, cinkot. Po pěti muntách je vše korunováno mohutným zapraštěním zvícím rozbití čehosi.)
S: (Vchází do dveří, v ruce má džezvu, z níž stoupá dým a tváří se omluvně).
Já: Taks´to kafe přece udělal!
S:.........Jakže se to mělo udělat?
Já: (zopakovala jsem celý postup)
S:..........tak si myslím....že jsem neudělal ani jeden krok dobře. (Vytáhne zlomenou lžičku) ....To se slepí!
.....a sporák se umyje.
Moc k pití to kafe nebylo, ale snaha se cení výše :-D.

S: Sorry, měl jsem komplikace, proto jsem přijel o půl hodiny pozdějc.
Já: A c se stalo?
S:No...asi jsme se přiotrávili houbama.
Já: A jak se to prohevuje?
S: ...právě že nijak....
Já:(tázavý pohled)
S: (dlouhé ticho)...musel jsem jít zkontrolovat na zahrádku babičku, jestli je v pořádku.
Já: A byla?
S: Byla na stromě.

Nikeš.
S vyjímkou pražského kavárenského povalečství tohoto člověka příliš nevídám. Často ale spolu vedeme učené disputace přes icq, kde mi zprostředkovává konfrontaci s reálným světem. Je mi vyrvonaným a často lepším soupeřem ve slovním fotbalu a vůbec ve všech logických hrách, snad krom mariáše a kámen - nůžky - papíru. Studuje něco, čemu vůbec nerozumím, ale mám dojem, že to souvisí s počítači. Rád rybaří a pořádá jakési akce, na nichž si můžete zahrát na Harryho Pottera.
Vorel.
Tohoto mladého muže vídám tak málokdy, že si často nejsem schopna vybavit, jak vlastně vypadá. I s ním si však přes icq píšu poměrně často, neboť jeho pohled na svět je ještě zvláštnější než ten můj, a to je už co říct. Debata s ním je vždy filosofická, a jako taková nemá hmatatelných výsledků, mnohdy však přinese obou stranám zajímavé poznatky. Obvykle ale jiného druhu, než byly na začátku očekávány :-).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Soninka Soninka | 25. srpna 2008 v 14:04 | Reagovat

Hanchitta je fantastická osoba, moc ráda jsem ji poznala :-)!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama